Як виростити спаржу
Всі люблять спаржу. Але його чудовий смак і короткий термін часто роблять цей овоч дорогою розкішшю. Звичайно, це не повинно бути саме так. Нема потреби платити непомірно високі ціни в магазинах, якщо ви можете виростити свій власний.
Чи можна виростити спаржу з насіння?
Можна виростити спаржу з насіння — але набагато простіше посадити крону з голим коренем прямо в землю. Крони спаржі — однорічні рослини спокою. Більшість сортів спаржі доступні у вигляді коронок з голим коренем.
Найкращий час для посадки спаржі
Традиційно садівники завжди висаджували крону аспарагуса з голим коренем навесні. Але ви також можете посадити їх восени, коли ґрунт прогріється – це дасть вашим рослинам фору для приживлення. Ви можете замовити більшість сортів спаржі для посадки навесні або восени — як вам більше подобається.
Скільки часу росте спаржа?
Один ряд з 10-12 рослин почне давати пристойний урожай через два роки. Ви не зможете збирати урожай спаржі протягом перших двох років після посадки. Але після того, як він встановлений, кожна крона спаржі може давати до 25 списів на рік і продовжуватиме врожай протягом 25 років!
Де садити спаржу
Спаржі потрібен постійний будинок у вашому саду. Виберіть захищене, сонячне місце на родючому, добре дренованому ґрунті. Не хвилюйтеся, якщо ваш ґрунт не ідеальний – ви можете перекопати багато добре перепрілого гною або садового компосту, щоб покращити структуру та родючість ґрунту.
Якщо ви садите в холодному вологому ґрунті, додавання гострого піску чи піску допоможе покращити дренаж. Крім того, ви можете вирощувати спаржу на грядці — дивіться нижче.
Спаржа любить рН 6,5-7,5, тому вам може знадобитися додати вапно в більш кислі ґрунти.
Нарешті, не пересаджуйте стару спаржеву грядку новими кронами спаржі – вибір свіжої землі запобіжить накопиченню хвороб.
Як приготувати грядку зі спаржі
Підготуйте свою грядку для спаржі заздалегідь — крони спаржі потрібно посадити відразу після доставлення, тому варто спочатку виконати всі підготовчі роботи.
Виберіть ідеальне місце для вашої спаржі та переконайтеся, що земля повністю вільна від бур’янів. Неглибоке коріння крони спаржі легко пошкодити мотикою, тому дуже важливо почати з грядки, очищеної від бур’янів, перш ніж садити спаржу.
Поліпште свій ґрунт, викопавши в одне відро органічні речовини, такі як компост або добре перепрілий гній, на квадратний метр.
І, якщо ви дійсно випереджаєте, ви також можете замульчувати грядку зі спаржею наприкінці зими гноєм або компостом, щоб зберегти землю вологою та відлякувати бур’яни. Щоб запобігти проростанню бур’янів, накрийте землю на зиму непрозорим килимком від бур’янів.
Як посадити аспарагус кронами
Посадіть крони якнайшвидше після доставлення. Оскільки спаржа має дуже хороший дренаж, її найкраще висаджувати в траншеї приблизно 20 см глибиною і 30 см шириною. Заповніть дно кожної траншеї 7 см добре перепрілого гною або садового компосту, щоб підживити рослини в наступні роки. Насипте викопаний ґрунт поверх гною, щоб утворити гребінь посередині кожної траншеї.
Помістіть кожну коронку спаржі на вершину хребта так, щоб її коріння затягнулися по краях. Рослинам спаржі в найближчі роки знадобиться багато місця, тому розкладіть їх на відстані 45 см одна від одної. Засипте крони 7 см ґрунту, а потім закріпіть їх на місці перед тим, як добре полити та замульчувати 5 см добре перепрілого гною або іншої органіки.
Як виростити спаржу на грядці?
За бажанням ви можете вирощувати спаржу на грядці. У стандартному піднятому ліжку (шириною 1,2 м) ви захочете вирити траншею в центрі ліжка. Потім дотримуйтеся наведених вище інструкцій щодо посадки крони спаржі.
На зиму перед тим, як посадити спаржу, вкопайте в ґрунт багато добре перепрілого гною або компосту. Також додайте трохи садового піску, щоб допомогти з дренажем.
Догляд за кронами спаржі
Щоб отримати максимальну віддачу від рослин спаржі, вам потрібно приділяти їм трохи уваги. Ось кілька простих завдань з обслуговування, які слід виконувати протягом року:
- Весна: підживлюйте загальним добривом кожного березня.
- Літо: добре поливайте під час спекотних періодів, щоб запобігти їх висиханню — рослини спаржі мають відносно неглибоке коріння, тому це може статися швидко. Неглибоке коріння також можна легко пошкодити сапою, тому прополюйте бур’яни вручну.
- Осінь: зріжте листя, що жовтіє, і замульчуйте крони добре перепрілим гноєм, щоб захистити їх від морозів і запобігти появі бур’янів.
- Взимку: накрийте свої грядки непрозорою підстилкою для бур’янів, щоб запобігти проростанню бур’янів.
Як збирати спаржу
Потрібно кілька років, щоб нові рослини спаржі були готові до збору врожаю. Ось ваш щорічний посібник зі збору врожаю:
Рік 1: Не піддайтеся спокусі зібрати врожай спаржі протягом першого сезону. Замість цього залиште рослини для розвитку листя — це сприятиме більш сильному та здоровішому росту.
Рік 2: ви можете зібрати обмежений урожай близько половини списів на другий рік росту. Зріжте списи, коли вони досягнуть приблизно 6 дюймів у висоту. Крім того, залиште їх до наступного року, коли вони краще приживуться.
Рік 3: тепер ви можете збирати всі списи протягом шести тижнів із середини квітня. Припиніть обрізку в кінці травня, щоб уникнути ослаблення рослини та сприяти гарному врожаю в наступні роки.
Рік 4 і далі: відтепер ви можете повністю збирати врожай спаржі протягом восьми тижнів із середини квітня кожного року.
Збирайте кожен спис гострим ножем, коли він досягне приблизно 15 см висоти. Зріжте їх приблизно на 2 см нижче рівня землі. Ви можете купити спеціальні ножі для спаржі, щоб полегшити цю роботу, але підійде будь-який гострий ніж. Списи швидко ростуть, тому вам потрібно буде щодня перевіряти свої посіви протягом сезону збору врожаю.
Чи можна вирощувати спаржу в контейнерах?
Найкраще вирощувати спаржу в землі, але при необхідності її можна вирощувати у великих горщиках або мішках (мінімум 60 літрів) протягом обмеженого часу. Це зручно, якщо ви хочете вирощувати урожай у внутрішньому дворику або ви не можете виправдати надання спаржі постійного місця на овочевій ділянці.
Але майте на увазі, хоча спаржа, вирощена в землі, буде врожайною протягом 25 років, спаржа в контейнерах має набагато більш обмежений термін служби – вона буде врожайною лише протягом 3 або 4 сезонів після 2-річного періоду вирощування.
Останні публікації
Як виростити малину
Надлишок соковитої малини влітку та восени — це сезонне частування, яке не можна пропускати. Але навіщо витрачати гроші на купівлю в супермаркеті, коли можна легко виростити смачну малину самостійно вдома або на своїй ділянці?
Детальніше...Як виростити фруктові дерева
Вирощувати фруктові дерева – це весело та корисно. І є величезний вибір, з якого можна вибрати, включаючи гібридні карликові плодові дерева, які добре ростуть у контейнерах, до повнорозмірних традиційних фруктових дерев, які будуть годувати всю родину протягом багатьох років.
Детальніше...Як виростити нарциси
Першою ознакою весни для багатьох часто є поява нарцисів. Зазвичай вони прилітають наприкінці лютого і часто вважаються вісниками весни. Цибулини досить витривалі, що допомагає їм пережити холодні зимові місяці.
Детальніше...