Ознаки нестачі і надлишку мінеральних речовин у рослин
Зміст
Тільки за зовнішнім виглядом визначити ознаки голодування рослин досить складно. Зміна інтенсивності забарвлення листя або інші прояви можуть бути причиною поразки шкідниками або несприятливого температурного режиму. Неправильний режим поливу також відбивається на зовнішньому вигляді рослин. Щоб прийняти правильне рішення про внесення добрив або тимчасове припинення підгодівлі, квітникарі рекомендують виключити зовнішні чинники.
Брак мікроелементів у рослин часто проявляється в порушенні нормального режиму зростання. Показник залежить від типу рослини, але в будь-якому випадку уповільнення або повне припинення росту говорить про необхідність внесення мінеральних добрив. Яскравий приклад: «Чистий аркуш» добриво. Універсальне добриво в кристалічному вигляді, яке дозволяє нівелювати недолік мікроелементів.
Недостатня кількість і надлишок мікроелементів: як визначити
Зовнішні ознаки, які говорять про необхідність коригування режиму підживлення рослин, можуть проявлятися на листках, стеблах, плодах, квітах. Не виключено ураження кореневої системи. Оцінка квітникарів: зовнішні прояви, що вказують на недолік або надлишок мікроелементів, можуть бути загальними для декількох елементів живлення. Нижче пропонується опис конкретно по кожному мікроелементу.
Азот
Ознаки нестачі азоту в рослин проявляються в зміні забарвлення листя. На зміну насиченому зеленому кольору приходить жовтий. Листя зменшується в розмірах, передчасно опадає. Жовтизна спостерігається на краях листків, зелені прожилки відсутні.
При гострій нестачі азоту спостерігається скорочення або передчасне опадання квіток, зав'язь не утворюється. В результаті знижується кількість можливого врожаю. Особливо чутливі до змісту азоту розсадні рослини у весняний період.
Фосфор
Уповільнення росту кореневої системи і надземної частини явно вказує на дефіцит фосфору у рослин. При гострій нестачі мікроелемента листя стає червоними або бурими. Першими змінюють колір прожилки. Спостерігається зміна форми листа, його закручування вгору.
Особливо помітний недолік фосфору в період активного росту рослин. Тонкі пагони, дрібні квіти в невеликій кількості, мало зав'язі, передчасне опадання листя — ці ознаки говорять, що рослина потребує фосфорної підгодівлі.
Надлишок фосфору в рослин проявляється в їхньому прискореному розвитку. Вони швидко старіють, втрачаючи здатність до вегетації. На листках з'являються яскраво-жовті некротичні плями, які призводять до швидкого відмирання.
Залізо
На листі є опіки, края висихають, втрачаючи своє забарвлення — ця ознака вказує на недолік заліза в рослин. Особливо чутливі до змісту мікроелемента плодові дерева.
Додатковою ознакою виступає мармурова плямистість. Залежно від типу рослин і кількості дефіциту заліза, листя може повністю покритися плямами, втрачаючи природне забарвлення. Яскраві ознаки нестачі феруму помітні на молодих пагонах у весняний період.
Як усунути проблему нестачі або надлишку мінералів
Думка експертів: надлишок мікроелементів у помідорів, як і у інших рослин, впливає на їхній нормальний розвиток. Правило справедливо і щодо нестачі мінеральних речовин.
Як розв'язати проблему:
- оцінити стан кореневої системи (при необхідності видалити гниле коріння, що не засвоює мікроелементи);
- використовувати комплексні рішення (добриво «Стимул» універсальної дії виступає показовим прикладом);
- дотримуватися зазначеного дозування (в тому випадку, якщо помічений недолік окремого мінералу, можна привнести його окремо);
- стежити за рівнем pH ґрунту(оптимальний показник - 5,5-6,5);
- виключити зовнішні стреси (холодна вода для поливу, сильна обрізка пагонів і гілок, різке підвищення температури повітря та інше).
Приймати рішення щодо усунення проблеми надлишку або нестачі мікроелементів у рослин варто при перших зовнішніх ознаках. Думка садівників: чим раніше буде знайдена й усунена причина, тим менший негативний вплив отримає рослина.
Останні публікації
Як виростити малину
Надлишок соковитої малини влітку та восени — це сезонне частування, яке не можна пропускати. Але навіщо витрачати гроші на купівлю в супермаркеті, коли можна легко виростити смачну малину самостійно вдома або на своїй ділянці?
Детальніше...Як виростити фруктові дерева
Вирощувати фруктові дерева – це весело та корисно. І є величезний вибір, з якого можна вибрати, включаючи гібридні карликові плодові дерева, які добре ростуть у контейнерах, до повнорозмірних традиційних фруктових дерев, які будуть годувати всю родину протягом багатьох років.
Детальніше...Як виростити нарциси
Першою ознакою весни для багатьох часто є поява нарцисів. Зазвичай вони прилітають наприкінці лютого і часто вважаються вісниками весни. Цибулини досить витривалі, що допомагає їм пережити холодні зимові місяці.
Детальніше...