Обрізка: строки і порядок обрізки дерев і кущів
Дерева та кущі створюють тінь, додають структуру саду чи ландшафту, перетворюють CO 2 на кисень і є цінним середовищем існування для тварин. Час від часу слід обрізати дерева і підстригати кущі. Обрізка може служити для догляду та збільшення врожайності, але також матиме естетичні, просторові чи безпечні міркування. Мета полягає в тому, щоб обрізка не сильно пошкодила деревину і щоб дерево або кущ після зрізу все ще мали типову для виду форму.
Чи потрібно обрізати дерева та кущі?
Якщо дерева та кущі висаджені у відповідних місцях, де вони можуть розвиватися здорово та з достатнім простором, має сенс уникати обрізки дерев та кущів. Оскільки навіть найкращий зріз в оптимальний час послаблює деревину. Тож ножицями чи пилкою користуйтеся лише тоді, коли розріз справді необхідний.
Ось кілька причин для обрізки дерева або куща:
- Небезпека для людей і руху: якщо на високих деревах є сухостій або гілки, що виступають далеко в профіль дороги, їх необхідно видалити з міркувань безпеки.
- Конфлікти на межі власності: Закони штату регулюють, наскільки близько заводи можуть бути до меж власності.
- Реабілітація дерева: якщо дерево вже постраждало від штормів, шкідників, хвороб або попередніх погано зроблених зрізів, що зменшують стабільність і тривалість життя, його слід обрізати.
- Простір: дерева та кущі в саду часто висаджують занадто близько один до одного, щоб вони заважали росту один одному. Короткочасним рішенням є регулярна обрізка дерев. Проріджування насаджень буде кращою альтернативою в довгостроковій перспективі.
- Урожайність: Плодові дерева та кущі регулярно обрізають, щоб забезпечити рівномірний урожай і здорові плоди.
- Велика кількість квітів і регенерація: якщо дерево старе, має лише кілька квіток на периферії та має мало здорових нових пагонів, тоді регенерація варта того, що також сприяє утворенню квітів.
- Посадка: під час посадки більшість дерев і кущів обрізають, щоб полегшити ріст дерева за рахунок зменшення поверхні випаровування та забезпечити правильне розташування гілок.
- Дресирування: Фруктові дерева або інші дерева для розплідників привчають у молодому віці таким чином, щоб вони згодом демонстрували бажаний «габітус», тобто заплановану форму.
Важливо: деревні рослини іноді сильно відрізняються за своєю толерантністю до обрізки, тобто здатності переповнювати межі розділу, зупиняти або контролювати грибки, що розкладають деревину, і, таким чином, продовжувати здоровий і тривалий розвиток, попри обрізку. Ось вибір дерев, які не слід обрізати, якщо це можливо:
- лабурнум
- Сосни
- Клен
- Японський кизил і квітучий кизил
- Гамамеліс
- Магнолія
- Рододендрон
Завжди дізнавайтеся про толерантність рослини до обрізки, перш ніж тягнутися до інструменту.
Відповідний час для обрізки дерев і кущів
Коли прийшов час обрізати дерево, вирішується відповідно до толерантності до обрізки, часу цвітіння та плодоношення, а також сплячки та бажаної мети — наприклад, посилення або слабкість росту пагонів.
Є кілька правил, за якими можна визначити правильний час для стрижки:
- Квітучі кущі зазвичай зрізають відразу після цвітіння. Таким чином ви не ризикуєте зрізати непоказні, щойно висаджені квіткові бруньки на наступний рік і втратити цвітіння наступного року. Зверніть увагу на індивідуальні потреби та рекомендації щодо догляду за вашими відповідними рослинами.
- Дерева з хорошою зимостійкістю можна зрізати навіть при невеликих морозах до –5 °C. Чутливі до морозів дерева краще обрізати тільки навесні або влітку.
- Пізнього літа або восени дерева і кущі на відкритому повітрі не обрізають. Бо зріз у цей час ще може призвести до проростання м’яких, не морозостійких пагонів, які потім замерзнуть.
- Перед переїздом на зимівлю кущі в кашпо слід обрізати. Вони займають менше місця, і ризик поширення хвороби на зимівники менший.
- Зріз взимку, коли рослинність перебуває в стані спокою, більше стимулює деревину до утворення нових пагонів, ніж зріз навесні чи влітку. Тож якщо ви хочете уповільнити ріст, стрижку варто провести в теплу половину року.
Ці дерева обрізають навесні:
- Чутливі до морозу деревні рослини, які не цвітуть навесні, наприклад троянди
- Дерева, які потрібно заохочувати та направляти у їхніх нових пагонах, наприклад фруктові дерева та топіарі
Ці дерева обрізають влітку:
- Декоративні дерева, що квітуть навесні, такі як фундук, ліщина, мигдаль, Юдине дерево або снігова куля: зрізають на початку літа
- Досить чутливі до морозів фруктові дерева, які цвіли навесні, наприклад, кісточкові, такі як вишня, зелень, слива або алича: зрізати влітку до середини червня
- Сильно зростаючі фруктові дерева, ріст яких слід уповільнити, позбавляючи їх листя і, таким чином, можливості фотосинтезу, наприклад, зерняткові фрукти, такі як яблука, груші та айва
- Живоплоти з хвойних порід, наприклад, кипарисів або тисів
- Листяні живоплоти: поверхнева стрижка для догляду
Ці дерева обрізають восени:
- Проріджуйте та зменшуйте кількість дерев і кущів у кашпо перед переїздом на зимівлю, наприклад, цитрусові, щітки для пляшок, полуничне дерево або лимонну вербену
Ці дерева обрізають взимку:
- Для переважної більшості фруктових дерев, за винятком вищезгаданих плодових дерев, чутливих до морозів: основна обрізка взимку
- Листяні живі огорожі для сильного нового росту та розгалуження
До речі: хворі або мертві гілки можна видаляти цілий рік.
Як ви обрізаєте кущі?
Нижче ми зібрали для вас найважливіші поради щодо обрізки дерев. Загалом, чим більше ви зріжете дерева, тим сильнішою рослина зазвичай проросте знову. Якщо гілки просто вкоротити, то на перехресті утвориться багато нових пагонів і крона дерева стане більш густою – це бажано для живоплотів. У випадку з деревами, які не є або не призначені для підстригання, гілки повністю видаляють або відкладають, доки не з’явиться бічна гілка.
- Виконайте обрізку рослини в короткі терміни, краще за добу.
- Видаляйте хворі або мертві гілки.
- Видаліть цілі гілки, а не просто обрізайте зовнішні ділянки.
- Гілки завжди потрібно відпилювати «на кільце»: гілка повністю видаляється, але залишається слабо помітне кільце біля основи. Від цієї опуклості деревина переповнює рану. Виняток становлять рослини зі слабкою ранозагоювальною здатністю, які зрізають «на шишки», тобто навмисне залишають обрізок гілки.
- Великі гілки слід відрізати по частинах, бо вони дуже важкі та часто обламуються при спилюванні. Потім вони можуть відірвати смужку кори від стовбура й утворити непривабливі рани, шкідливі для дерева.
- Якщо гілки ростуть одна на одну, конкурують або навіть стираються, слабшу видаляють.
- Використовуйте гострий чистий інструмент. Ножиці для обрізання часто непридатні, оскільки вони не дозволяють точно зрізати. Все, що вам справді потрібно, щоб обрізати дерево, — це ножиці для троянд і ножівка.
Останні публікації
Як виростити малину
Надлишок соковитої малини влітку та восени — це сезонне частування, яке не можна пропускати. Але навіщо витрачати гроші на купівлю в супермаркеті, коли можна легко виростити смачну малину самостійно вдома або на своїй ділянці?
Детальніше...Як виростити фруктові дерева
Вирощувати фруктові дерева – це весело та корисно. І є величезний вибір, з якого можна вибрати, включаючи гібридні карликові плодові дерева, які добре ростуть у контейнерах, до повнорозмірних традиційних фруктових дерев, які будуть годувати всю родину протягом багатьох років.
Детальніше...Як виростити нарциси
Першою ознакою весни для багатьох часто є поява нарцисів. Зазвичай вони прилітають наприкінці лютого і часто вважаються вісниками весни. Цибулини досить витривалі, що допомагає їм пережити холодні зимові місяці.
Детальніше...